Sumak Baharatı Faydaları
Sumak Baharatı

En Faydalı Baharatlardan Biri Sumak

Sumak baharatını sevmeyeniniz yoktur. Sunduğu lezzetin yanında en faydalı baharatlardan biri olduğunu da biliyor muydunuz? Sumak baharatı antepfıstığıgiller familyasından bir bitki. Çalı türünde bodur ağaçlarda yetişiyor. Bu ağaçlar kışın yaprak döküyor. Baharın gelmesiyle birlikte meyve vermeye başlıyorlar. Yeşil olarak yetişen meyveler olgunlaştıkça kıpkırmızı bir renk alıyor.

Dünya’da en çok Güney Avrupa, İran, Afganistan, Kuzey Afrika ve Akdeniz’de yetişiyor. Ülkemizde de birçok yerde karşınıza çıkması mümkün. Çok karakteristik bir yapısı olduğu için gördüğünüz ağacın sumak ağacı olduğunu anlamız oldukça kolay.

Dünya üzerinde farklı 150 çeşit sumak ağacı bulunuyor. Sizde doğada sıklıkla denk gelebilir ve bitkisinden toplayarak kendi sumak baharatınızı kendiniz elde edebilirsiniz. Ancak bazı çeşitlerinin zehirli olması ciddi bir tehlike. Bu nedenle bu meyveleri tam emin olmadan kesinlikle kullanmayın. Hatta bizim önerimiz sumak baharatını doğadan değil güvendiğiniz aktarlardan temin edin.

Peki, bu özel lezzetin yanı sumak yaprağının faydaları ve doğru kullanım alanları hakkında bir fikriniz var mı? Gelin birlikte bakalım.

Sumak Baharatının Bu Kadar Faydalı Olabileceğini Düşündünüz mü?

Sumak baharatının hem bu kadar kolay bulunabilir hem de bu denli faydalı olması insanlık için çok büyük bir şans. Mesela bu mucizevi bitki hazımsızlığa iyi geliyor, mideyi rahatlatıyor. Bağırsak hareketlerini düzenliyor, boşaltım sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek oluyor.

Kan şekerini dengeliyor. Güçlü bir antioksidan, böylelikle vücuttaki toksinleri uzaklaştırıyor. Grip, nezle gibi kış hastalıklarına birebir iyi geliyor. Metabolizmayı hızlandırıyor. Vücutta oluşan bir iltihap varsa hızlıca iyileşmesini sağlıyor.

Cilt sağlığını da destekliyor. Daha ışıl ışıl, daha parlak bir cilt için mutlaka tüketmelisiniz. Sumak baharatının yaşlanma karşıtı olduğunu biliyor muydunuz? Kırışık oluşumunu en aza indirgiyor. Regl dönemlerinde sizi rahatlatıyor ve bu dönemi kolay atlatmanızı sağlıyor.

Sumak Baharatı Hangi Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Sumak hangi yemeklerde nasıl kullanılır, gelin bir de buna bakalım. Sumak baharatının limona benzer ekşimsi bir tadı vardır. Bu nedenle ekşi bir lezzeti kaldırabilecek her türlü yemek içerisinde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Sumak öncelikle salataların vazgeçilmezidir. Özellikle doğu yöresinde yapılan ekşili tüm yemeklerin baş tacıdır.

Etli dolmalarda, güveç yemeklerinde, ekşili köftelerde sumak olmazsa olmazdır. Bunların yanında birde çok kolay hazırlanan sumak çayı vardır ki, hem şifalı hem de lezzetlidir. Sumak çayı ile zayıflayanlar düşünüldüğünde ise bu yönlü etkisi de göz ardı edilmemelidir.

Kişniş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz