Kekik Baharatı Faydaları
Kekik Baharatı

Eşsiz Kekik Bitkisinin En Güzel Yanları

Kekik bitkisinin aslında güç ve kuvvetin simgesi olduğunu biliyor muydunuz? Latince ismi ‘Thymus’ diye başlayan kekik baharatı bu simgeyi isminden alıyor. Mesela savaşlara giderken askerler kekikli sularla yıkanır ve bol miktarda kekik yermiş. Kekik mikropları öldürsün diye açık yaralara basılırmış. Eski mısırlılar kekiği mumyacılıkta kullanırlarmış.

Tarihte ilk kullanımı Fenikelilere dayanan kekik bitkisinin farklı 300 çeşidi bulunuyor. Ve bunların yaklaşık 40 çeşidi ülkemizde yetişiyor. En güzel aroması ile en kaliteli kekik bitkisi güneşli iklime sahip, yükse rakımlı yayla havasını seviyor. Özellikle Akdeniz yaylalarında yetişen kekiklerin kokusuna doyum olmuyor.

Bu eşsiz bitki aynı zamanda bir şifa kaynağı. Dokunduğu her vücuda güç ve kuvvet veriyor. Zaten yakından tanıdığınız kekik nasıl kullanılır, faydaları nelerdir kısaca göz atalım.

Kekiğin Kullanıldığı Yerler

Kekik bitkisi gönül rahatlığı ile her yerde ve her şekilde kullanılabilir. Özellikle baharat ve çay olarak karşımıza çıksa da aynı zamanda ağız gargalarında, merhemlerde ve aromaterapi yağlarında bol miktarda bulunuyor.

Kekik baharatını sabah kahvaltısından akşam yemeğine günü her öğününde yanınızda ayırmayın. Zeytin, zeytinyağı ve peynir çeşitlerini kekik baharatı ile tatlandırın. Özellikle kırmızı etleri kekik olmadan pişirmeyin. İsterseniz ızgara öncesi marina ederken, isterseniz kaynayan tencerelerinizin içerisine bir tutam kekik mutlaka koymalısınız. Bu süreçte dikkat etmeniz gereken en önemli şey, kekiğin yoğun bir aroması vardır ve çok kullandığınızda bu tat yemeğinizin tüm lezzetini alıp farklı ve rahatsız edici lezzetler ortaya çıkaracaktır.

Kekiğin Faydaları

Kekik yaşlı, genç, kadın, erkek demeden herkese eşsiz faydalar sağlıyor. Mesela yüksek tansiyonu önlüyor. Kolon kanserine karşı koruyor. Meme kanserine neden olan hücreleri öldürüyor. Egzama gibi cilt sorunlarına iyi geliyor. Öksürüğü gideriyor. Geçmeyen hıçkırık için birebir. Boğaz ağrısını iyileştiriyor. Üst solunum yollarını rahatlatıyor. Astıma faydalı. Dişeti çekilmelerinde kullanabilirsiniz.

Tüm bunların yanında kekik çayının faydalarını ve yapılışı hakkında bilgi verelim biraz da. Kekik çayı sık idrara çıkmanızı sağlıyor ve böylelikle toksinlerin atımını hızlandırıyor. İçerdiği C vitamini sayesinde beyaz kan hücrelerinizin aktif çalışmasını sağlıyor. Radyoterapi ve komoterapi sonrasında oluşan mide bulantılarınıza iyi geliyor. Şişkinlik, hazımsızlık ve karın ağrısı problemlerinizde bir bardak kekik çayı içmelisiniz.

Peki, kekik zayıflatır derseniz, eğer doğru zamanlarda doğru şekilde kullanırsanız zayıflamaya etkisi vardır.

Zeytinyağlı Ispanak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz