Ana Yemek Tarifleri Nasıl Hazırlanır
Ana Yemek Tarifleri

Ana Yemek Tarifi 

Yemek denildiği zaman bizim kültürümüzde çok fazla çeşit ve çok farklı damak tatları ile karşı karşıya kalınmaktadır. Doğu Anadolu da et yemekleri, ege bölgesine has zeytinyağlı ve otlar, iç Anadolu bölgesine özgü hamur işi tarifleri gibi birçok tarifle karşı karşıya kalınmaktadır. Her yörenin kendine özgü ana yemeği vardır Ana yemek tarifi nasıl hazırlandığı ise merak konusudur.

Ana Yemek Nedir?

Bir yemeğin ana yemek olabilmesi için sofra da en ağır ve en doyurucu yemek olması gerekmektedir. Ana yemek tatlıdan önce, ara sıcak olarak nitelendirdiğimiz yemek çeşidinden sonra servis edilmektedir. Ana yemekler genel olarak et ağırlıklı tercih edilmektedir. Bu nedenle ana yemek tarifleri nasıl hazırlanır sorusunun cevabını ararken et pişirme adabını bilmek gerekmektedir.

Et Nasıl Pişirilir?

Et pişirme işlemini tarif ederken öncelikle et alımı işleminden başlanmalıdır. Etin sinir içermemesine dikkat edilmelidir. Yapılacak yemeğe göre hayvan tercihinde bulunulmalıdır. Alınan eti sızma zeytinyağı içerisinde terbiye etmek gerekmektedir. Mümkünse zeytinyağına kekik, karabiber gibi baharatlar da ilave edilmelidir. Eti kendi suyuyla pişirmek çok daha lezzetli olmasına olanak sağlar. Ancak vakit olmadığı takdir de düdüklü tencere de tercih edilmektedir. Yaklaşık 2 saat kısık ateşte pişen et çok daha leziz ve farklı olmaktadır. Ayrıca etin yumuşak olması için pişme esnasında içerisine bir kaşık tereyağı koymak önem arz etmektedir ve tuzu piştikten sonra atmak gerekmektedir.

Ana Yemek Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Ana yemek hazırlarken yemekler arasında bir uyum sergilemek gerekmektedir. Ana yemek öncesi ana yemeğe yakışması beklenen bir çorba ilk önce sunulmalıdır. Ardından börek, kızartma gibi bir ara sıcak tercihi yapılmalıdır. Ancak ana yemek hamur içeriyor ise o zaman hamur içeren bir ara sıcak tercih edilmemelidir. Ya da ana yemek et içerdiği zaman ara sıcak da et tercihinde bulunmamak gerekmektedir. Ara sıcağın arkasından gelen ana yemeğe bir garnitür eşlik etmelidir. Pilav, haşlanmış sebze gibi yiyecekler ana yemeğin yanında kullanılmaktadır. Tatlı ise yemeğin ağırlığına göre şekillenmektedir. Ana yemeğin çok yağlı ve ağır olduğu durumlar da sütlü tatlılar tercih edilirken, daha hafif yemeklerin olduğu bir sofra da şerbetli tatlılar tercih edilmelidir.

Zeytinyağlı Enginar Kalbi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz