Tavuk Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz
Tavuk Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Tavuk Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tavuk yüksek protein değeri ile sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden biri. Diyet yapanların olmazsa olmazı, vücut geliştirenlerin en önemli besini… Evet, tavuk önemli bir besin, peki ama tavuk alırken nelere dikkat etmeliyiz, tavuğun tazeliği nasıl anlaşılır? Şimdi soruların cevabını vermeye çalışalım.. İşte tavuk alırken dikkat etmeniz gerekenler.

  • Güvenilir markalar tercih edilmeli: Adını yeni duyduğunuz bir markanın tavuğunu almak yerine önceden aldığınız ve herhangi bir sıkıntı yaşamadan tükettiğiniz markaların tavuğunu tercih etmelisiniz.
  • Ambalajını kontrol ediniz: Alacağınız tavuğun ambalajı yırtık, açılmış veya sıyrılmış olmaması gerekiyor. Açık olan ürünler bakteriye maruz kalacakları için gıda zehirlenmesi gibi bir sorunla karşılaşmanız kaçınılmaz.
  • Son kullanma tarihine dikkat: Tavuk alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun en kritik cevaplarından biri de son kullanma tarihi. Birçok kişi son kullanma tarihinin bitmesine 2 gün kalan tavukları satın alıyor. Ucuz olduğu için kar ettiğini düşünüyor ancak sonuç hüsran oluyor. Alınan tavuk 1-2 hafta da derin dondurucuda bekletiliyor. Bekleyen tavuk bakteri biriktiriyor. Hazırlanan tavuk tüketilince de maalesef gıda zehirlenmesi hatta ve hatta ölümle sonuçlanan vakalar meydana geliyor. Bu gibi olumsuz durumların meydana gelmemesi için son kullanma tarihi geçmeyen ürünler tercih edilmeli. Son kullanma tarihinin bitmesine 1 hafta kalan tavuğun kısa sürede tüketilmesi tavsiye ediliyor.
  • Son alışveriş ürünü olarak sepetinize ekleyiniz: Tavuk buzdolabında veya derin dondurucuda satılan bir ürün. Tavuğun ısıya maruz kalmaması ve besin değerini kaybetmemesi için bütün alışverişinizi yaptıktan sonra tavuğu alınız.
  • Çözünen tavuğu tekrar derin dondurucuya koymayınız: Çözülen tavuk pişirilmeye hazır hale geldiği için bekletmeden pişirme işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Buzdolabına veya derin dondurucuya çözülmüş tavuk konulduğu zaman olumsuz sonuçlarla karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır.
  • Doğru şekilde saklayınız: Çözülen tavuk buzdolabında kısa süreliğine muhafaza edilebilir. Ancak henüz çözülmeyen tavuğu bir kaç gün sonra pişirmek istiyorsanız derin dondurucuda en az -18 derecede muhafaza etmeniz gerekiyor. Saklama koşullarının önemli bir husus olduğunu unutmamalısınız.
  • Tavuğun taze olduğuna dikkat etmelisiniz: Alacağınız tavuğun bayat olması olumsuz durumlar yaşamanıza neden olacaktır. Bu yüzden tercih ettiğiniz tavuğun tazeliğine çok dikkat etmelisiniz. Tavuğun taze olup olmadığı nasıl anlaşılır diyorsanız bu konuda bilgilendirme yapalım.

Tavuğun Taze Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Tavuk yüksek derece protein içeren önemli bir besin. Ancak tavuğun besin değerini kaybetmemesi için taze olması gerekiyor. Taze tavuk nasıl anlaşılır diyenler için minik bir bilgilendirme yapalım. Taze tavuk açık renkli deriye sahip oluyor. Aynı zamanda tavuğun nemli olması gerekiyor. Kuru deriye sahip bir tavuğun bayat olduğunu anlamalısınız.

Tavuğun göğüs eti dolgun ve diri olmalı. Pörsümüş göğüs eti olan tavuklardan uzak durmalısınız. Ayrıca göğüs içinde yer alan kemiğin esnek olması tazelik bakımından bir ipucu. Esnek olmayan göğüs kemiği tavuğun uzun süredir bayatlamış olduğuna işaret ediyor. Tavuk alırken bahsettiğimiz tazelik kriterlerini göz önünde tutarak hareket ettiğinizde bol miktarda protein içeren taze mi taze bir tavuk almış olacaksınız.

Balık Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz