Defne Yaprağı
Defne Yaprağı

Defne Yaprağı Mucizesi

Defne yaprağı Akdeniz bölgesinde sıklıkla karşımıza çıkan defne ağaçlarının yapraklarıdır. Bu yaprakları açık yeşil, bazen de kırmızıya çalan sarımtırak renginden tanıyabilirseniz. Derimsi, elips şeklinde, kısa saplı ve sert olan defneyaprağı kendini kolaylıkla belli etmektedir.

Ülkemizde defne ağacı o kadar yaygındır ki, onunla Sinop, Kastamonu, Zonguldak, Trabzon, Rize, Muğla, İzmir, Yalova, Maraş ve hatta İstanbul’da karşılaşmanız mümkün. Bu ağaçlardan koparıp kurutacağınız yaprakları gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Tarihte ise özellikle Yunan mitolojisinde kullanılan defne yaprağını mutlaka hatırlarsınız. Yunanlılar olimpiyat oyunlarında başarılı olan sporcularını ve kahramanlarını defne yaprağından yaptıkları bir taç ile taçlandırırlarmış.

Defneyaprağı aslında çok kolay ulaşabileceğimiz ancak ne olduğunu pek bilmediğimiz bir bitki. Mesela defne yaprağı nasıl kullanılır ya da defne yaprağı nerelerde kullanılır gibi birçok bilinmeyene veya az bilinen şeyleri sizlerle paylaşalım. Bunların yanında defne yaprağının sağladığı faydalarından da kısacaa bahsedelim.

Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Defne yaprağının en etkili kullanımı yapraklarını demleyerek elde edilen suyun kullanımıdır. Defneyaprağı suyunu isterseniz direk içerek, isterseniz de vücudunuza sürerek ve onunla yıkanarak kullanabilirsiniz.

Özellikle et yemeklerinde ise yaprakları pişirme esnasında yemeğe katmanız yeterli. Et yemeklerine en çok yakışan tatlardan birisi olan defneyaprağı lezzetli yemekler yapmanızı kolaylaştırıyor. Ve size bir tüyo verelim. Salatalarınızda defne yaprağı ve limon uyumunu en kısa sürede keşfetmeniz gerekiyor. Bu vazgeçemeyeceğiniz lezzetlerden birisi olacak.

Defne Yaprağının Faydaları

Defneyaprağı oldukça sağlıklı bir bitki. Öncelikle defne yaprağı suyunun faydaları bakacak olursak sindirime etkisi çok büyük. Aynı zamanda çok güçlü bir idrar söktürücü. İçinde yer alan organik bileşikler mide rahatsızlıklarına iyi geliyor.

Çölyak hastalığı semptomlarını hızla iyileştiriyor. Kalbi koruyor. İçerisinde bulunan bazı organik bileşenler kalbi kuvvetlendiriyor. Kandaki glikoz, trigliserit ve kolesterol seviyelerini dengeye koyarak diyabeti önlüyor.

Özellikle tip 2 diyabet rahatsızlığına etkisi oldukça büyük. Bunlarla birlikte solunun hastalıklarında etkili bir bitki. Defneyaprağı güçlü antibakteriyel özelliklere sahip. Soğuk algınlığı ve grip dönemlerinde gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Defneyaprağı suyu ile yıkanan saçlar kepeklenmiyor ve saç kökleri sağlıklı bir hal alıyor. Saç dökülmelerinde tedavi edici özelliklere sahip. Ve kanserle savaş konusunda faydalı olan bitkilerin başında geliyor. Folik asit bakımından zengin olduğu için özellikle hamile kadınların tüketmesi öneriliyor.

Tavuk Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz