Çörek Otu
Çörek Otu

Her Derde Deva Çörek Otunun Bilinmeyen Yönleri

‘Ölüm dışında hiçbir hastalık yoktur ki, çörek otunda onun için bir deva bulunmasın.’ Diyor bir hadis-i şerifte. Çok kısa ve net olan bu açıklama çörek otu bitkisinin önemini tüm haliyle gözlerimizin önüne seriyor.

Bu değerli bitki Güney Avrupa ülkelerinde, Hindistan’da, Afrika’nın bir kısmında ve ülkemizde hemen her bölgede yetiştiriliyor. Yaklaşık 30 – 40 cm boylarında olan çörekotu bitkisi açık mavi çiçeklere sahip. Bu çiçekler üzerinde yer alan siyah tohumlar çörekotu olarak kullanılıyor.

İlkbaharda ekilen çörekotu dayanıklı bir bitki. Bol güneşli ve ılıman iklime sahip olan her yerde yetişiyor. Tek ihtiyacı düzenli ise sulama. Birde gübre ile desteklenirse çok daha verimli oluyor.

Tarih boyunca tıbbın ve insanlığın gözdesi olan çörekotu aynı zamanda üzerine en çok bilimsel araştırma yapılan bitkilerden birisi. Tohumundan yağına, her zerresinde fayda taşıyan bu bitki Kleopatra tarafından güzellik için, Hipokrat tarafından sağlık için kullanılmış.

Çörek Otu Nasıl Tüketilir?

Çörek otu nasıl tüketilir gelin biraz da bundan bahsedelim. Çörek otunu tohum halinde veya yağ şeklinde kullanabilirsiniz. Özellikle bal ve çöreotu tohumundan oluşan karşımlar için her derde deva deniliyor. Süt veya yoğurtla karıştırılıp yenilmesi sıklıkla öneriliyor. Gün içerisinde 2 gramdan fazla kullanımlar pek tavsiye edilmiyor. Çörekotu yağını ise yediğiniz ve içtiğiniz her şeyin içerisine karıştırabilirsiniz. Yine cildinize, saçınıza sürerek fayda sağlayabilirsiniz.

Çörek Otunun Faydaları

Sadece ölüme faydalı olamayan çörek otunu hastalandığınızda değil, hasta olmadığınız zamanlarda da düzenli olarak kullanmanızı öneriyoruz. Çünkü bu bitki vücudunuzda bulunan mikropları yok ediyor ve bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor.

Grip veya nezle gibi hastalıklara yakalanmanızı engelliyor. Astım ve nefes darlığı gibi rahatsızlıklarınız varsa size iyi geliyor. Prostat, meme ve rahim kanserleriyle mücadele ediyor, kanser hücrelerinin çoğalmasını engelliyor.

Kan şekerini düzene sokuyor. Şeker hastalıklarının en büyük savaşçısı. Alerjik tüm hastalıklarda kullanmanızı öneriyoruz. Özellikle egzamaya iyi geliyor. Romatizma ağrılarınızı rahatlatıyor. Mide rahatsızlıklarını hafifletiyor.

Çörek otunun cilde faydaları oldukça fazla. Cildinizi ölü hücrelerden arındırarak yaşlanmayı geciktiriyor. Çörek otu yağı saç sağlığı açısından oldukça faydalı, erken saç beyazlamalarının önüne geçiyor.

Pek, çörek otu zayıflatır mı? Elbette, çörek otu ile zayıflama da mümkündür. Çörek otu ve yoğurt ile yapılan zayıflama kürleri hızla kilo vermenize yardımcı oluyor.

Defne Yaprağı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz