Balık Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz
Balık Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Balık Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Balık içerisinde Omega 3 barındıran değerli bir besin. Omega 3, beyin gelişimi için büyük bir öneme sahip bu yüzden uzmanlar haftada en az 2 kez tüketilmesi tavsiye ediliyor. Özellikle hamile bayanlar ve küçük yaşta çocuklar için balık şiddetle tavsiye ediliyor. Çünkü küçük yaşta çocuk ve henüz anne karnında olan bebekler beyin gelişimini tamamlamadıkları için balık tüketildiği zaman beyin gelişimini doğrudan etkiliyor. Peki bu kadar faydalı olan balığın taze olup olmadığı nasıl anlaşılır, balık alırken nelere dikkat etmeliyiz diye merak ediyorsanız balıkçılardan edindiğimiz bilgiler ve uzmanların görüşlerini harmanlayarak bilgiyi sizlere sunalım.

Balık Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Balık alırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus balığın taze olup olmadığıdır. Taze balık tercih edilmeli. Ucuz olduğu için bayat balık tercih edilmemeli. Balığın taze olup olmadığını derisinden ve parlaklığından anlayabilirsiniz. Balık parlak renkte ve derisi gerginse balık taze ancak derisi gergin değilse, dokunduğunuz zaman derisinde uzun süre parmak iziniz duruyorsa, balığın rengi kararmaya yakınsa eski canlılığını yitirmişse balığın bayat olduğunu bilmeli ve bu tür balıklardan uzak durmalısınız.
  • Balık ağır kokmamalı. Ağır kokan balığın bayat olduğunu anlamalısınız. Çünkü balık asit içerir ve bekledikçe bu asitler birleşerek pis bir koku oluşturur. Kokuyu ciddiye almalısınız.
  • Taze balık canlı pullara sahip olur ve dokunduğunuz zaman pulların o naif dokusunu hissedersiniz. Ancak bayat bir balığa dokunduğunuz zaman pullarının döküldüğünü görürsünüz. İşte bu şekilde balığın iyi bir balık olup olmadığını anlayabilirsiniz. Pulları dökülmeye meyilli balıklardan uzak durmalısınız.
  • Balık solungaçları kırmızı renkte olmalı ve bu renk canlı olmalı. Rengi solan solungaçlı balıkları tercih etmemelisiniz. Solungacı solmuş balıklar uzun süredir sudan çıkarılan tazeliği azalmış balıklardır.
  • Balığı elinize aldığınızda kuyruğu dimdik duruyor olmalı. Bu şekilde olan balıklar yeni yeni avlanmış balıklar. Yani çok taze balıklar. Ancak balığı elinize aldınız ve kuyruğunun eğildiğini gördüyseniz balıkları almamalısınız, bayat balıklar.
  • Balığın görüntüsüne aldanıp satın aldınız ve eve getirip yıkamak için bir kovaya du doldurup balıkları kovaya aktardınız. Yarısının su yüzeyinde kaldığını diğer yarısınında suya battığını gördünüz. Bu durumda çıkaracağınız anlam, almış olduğunuz balığın yaısı bayat, yarısı taze demektir. Bunu nereden mi anladım? Çünkü taze olan balıklar suya batar ve bayat balıklar su yüzeyinde birikir. Bu özelliği göz önünde tutarak da hareket edebilirsiniz.
  • Tanıdığınız balıkçılardan alışveriş yapmaya dikkat etmelisiniz. Güvenilir kişilerden balık almalısınız çünkü devir çok bozuldu ve balığın taze görünmesi için balığı boyayanlar oldukça fazla. Bu yüzden güvenilir yerlerden balık almalısınız.
  • Süpermarketlerden balık almamalısınız. Çünkü bu gibi büyük yerlerde balık çok bekletiliyor ve tazeliği kayboluyor.
  • Dondurulmuş balık alırken üzerinde herhangi bir leke veya çöküntü olmamasına dikkat etmelisiniz. Balığın üzerinde herhangi bir leke varsa balığın gereken soğuklukta dondurulmadığını gösteriyor. İyi muhafaza edilmeyen balık, zehirlenmeye neden olacağı için sorun yaşamanız kaçınılmaz olacaktır.

Kuzu Eti Bölümleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz