Safran Baharatı
Safran Baharatı

Dünyanın En Pahalı Baharatı Safran Hakkında Merak Edilenler

Safran baharatının dünyanın en pahalı baharatı olduğunu biliyor muydunuz? Yarım kilo safran baharatı elde etmek için 80.000 safran çiçeğine ihtiyaç duyuluyor. Çünkü safran baharatı sadece safran çiçeği üzerinde yer alan tepeciklerden elde ediliyor.

Safran çiçeği süsengiller familyasından çiğdeme benzeyen bir çiçek. Yetiştiriciliğinde başrol İran’da. Dünyadaki tüm üretimin yaklaşık % 90’ı İran’da yapılıyor. Bunun dışında İspanya, Fransa, Hindistan ve Çin’de de yetiştiriliyor. Ülkemizde ise sadece Safranbolu’da yetişiyor.

Bugün safran baharatının bir kilosu için yaklaşık 20.000 lira fiyat biçiliyor. Bu oldukça şaşırtıcı öyle değil mi? Nedeni ise çok açık. Örneğin ülkemizde bir yılda ortalama olarak sadece 30 kg civarı safran yetiştiriliyor. Bu bitkinin yetiştirilmesi, toplanması ve baharat haline dönüştürülmesi tamamen el işçiliği. Hal böyle olunca da safran baharatına paha biçilemiyor.

Bu kadar pahalı ve değerli olunca faydaları da çok merak ediliyor. Safran ne işe yarar, nasıl kullanılır, safranın faydaları nelerdir gibi birçok soru aklımızı kurcalıyor. Dilerseniz birlikte kısaca bir göz atalım.

En Değerli Baharat Olan Safranın Faydaları

Safran yüzyıllardır ilaç sektörünün en gözde bileşenlerinden birisi. Bitki içerisinde hayati öneme sahip mineraller taşıyor. Vücudu rahatlatma ve hastalıklardan koruma özelliğine sahip. Bağırsak hareketlerini düzene sokuyor ve sindirim sistemine iyi geliyor.

Cilde etkisi çok büyük. Sağlıklı, parlak ve genç bir cilt için düzenli safran tüketmenizi öneriyoruz. Kalp ve damar hastalıklarında, kanser tedavilerinde kullanılıyor. Afrodizyak etkisi ile cinsel gücü artırıyor. İyi bir ağrı kesici ve iltihap önleyici özelliği de safran faydaları arasında yer almaktadır.

İştahı düzenliyor, bu özelliği sayesinde obezite tedavilerinde başrollerde. Öksürük, astım ve bronşit gibi rahatsızlıkları tedavi ediyor. Safranla yapacağınız karışımlar saç dökülmelerini önlüyor. Hafif dereceli depresyonlarda ise son derece etkili.

Yemeklerde Safran Nasıl Kullanılır?

Safran çok pahalı bir baharat. Ancak etkisi de bir o kadar büyük. Acımsı ve oldukça sert bir tada sahip. Kokusu içinse otsu ya da samansı bir etkiyle karışık metalik bal rengini andırır diyor uzmanlar.

Tüm bu sıra dışı özelliklerden dolayı ne için kullanırsanız kullanın çok az miktarlarda tercih etmelisiniz. Özellikle şekerlemeler ve likörlerin içerisinde denk geldiğimiz safran baharatına balık tariflerinizde mutlaka yer vermelisiniz.

Kırmızı Pul Biber

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz