Kırmızı Pul Biber
Kırmızı Pul Biber

Pul Biberin Hayatımızdaki Yakıcı Etkisi

Kırmızıbiber, acı biber, kırmızı acı biber, adına her ne derseniz deyin değişmeyen tek bir şey vardır, o da bu bitkinin kesinlikle evrensel olduğudur. Tüm dünyada bu farklı isimlerin tek bir karşılığı var, kırmızı pul biber. Amerikan yerlileri tarafından 9000 yılı aşkın bir süredir mutfaklarda kullanılan bu eşsiz lezzetin ismi “chili” dir.

Aslında acı biber ailesi içerisinde birçok türü barındırmaktadır. Ancak bitkisel tedavi ve lezzet alanında en meşhur olan “chili” biberidir. Pul biber ise “chili” adı verilen biberlerin kıyılmasıyla elde edilen en yaygın baharatlardan birisidir.

Chili biberi ılıman iklim şartlarında yetişen tek yıllık bir bitkidir. Toprak bakımından hiçte seçici olmayan chili kumlu ve killi topraklarda daha kolay yetişir. İyi bir biber için kolay havalanabilen ve su tutma kapasitesi yerinde olan topraklar kullanılır.

Tüm bu şartlar sağlandığında baharatlık yani pul biber elde edilen chili biberler yılda 2 – 3 kez hasat verir. Dalından toplanan bu hasatlar ince ince kıyılır, kurutulur ve pul biber olarak sofralarımızı şenlendirir. Aslında dünyanın birçok bölgesi üretime uygun olsa da, üretimin en yaygın olduğu yerler Çin, Meksika ve Türkiye’dir.

Yetiştirilmesi oldukça kolay ve üretimi çok fazla olan pul biberlerin insan sağlığına etkisi ve yapılan yemeklerin lezzeti dillerdedir. Kırmızı pul biber faydaları ve zararları, nasıl kullanılması gerektiği gibi birçok konu dilden dile dolaşır. Dilerseniz bunları birde biz açıklayalım.

Pul Biberin Faydası mı Çok, Zararı mı?

Öncelikle pul biberin aktif maddesi kapsaisindir ve bu madde başta prostat kanseri olmak üzere farklı birçok kanser riskini de azaltır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve gribe karşı korur. Kolesterolün en büyük dostudur.

Midede bulunan birçok mikrobun ölmesini sağlayarak mide ülserini ve tüm mide rahatsızlıklarını engeller. Dolaşımın hızlanmasını sağladığı için felç riskini en aza indirger. İçerisindeki antioksidan ve C vitamini kalp krizine karşı sizi dayanıklı bir hale getirir.

Lif bakımından zengin olduğu için kabızlık ve bağırsak sorunlarınızı azaltır. En çok sorulan sorulardan birisi de kırmızı pul biber zayıflatır mı? sorusudur. Kesinlikle evet, pul biber zayıflatır. Özellikle gece yatmadan önce yiyeceğiniz kırmızı pul biber ve yoğurt karışımı yağ yakımınızı hızlandırır.

Peki, tüm bu etkileri sağlayan bir bitki nasıl zararlı olabilir diye düşünebilirsiniz. Bunun tek bir cevabı vardır. Aşırı tüketildiğinde pul biber vücudunuza zarar verebilir. Örneğin ağızda ve boğazda yanmalara neden olur, bu durum bazen kızarıklık, şişlik ve ağrı gibi sonuçlar doğurabilir.

Pul Biberin Soframızdaki Yeri

Pul biber özel bir lezzettir, onu diğer acılardan ayıran tarafı dokularda hasar oluşturmadan sadece acı duyargalarını uyararak yanma hissi vermesidir. Bu durum tam olarak bizim damak tadımıza uygundur ve neredeyse her öğünde ve her yemekte kullanılır.

Kahvaltıda zeytin ve peynir tabaklarında, diğer öğünlerde her türlü et yemeğinde, deniz mahsullerinde, zeytinyağlılarda ve çorbalarda vazgeçilmezimizdir.

Kimyon Bitkisi Mucizevi Yanları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz