Zerdeçal Baharatı Faydaları
Zerdeçal Baharatı

Zerdeçalın Renkli Dünyası

Zerdeçal baharatını tanımayanınız yoktur. Tanımaktan kastımız ismini ve nasıl bir renkte olduğunu birçoğumuz bilir. Ancak zerdeçal baharatı hakkında bu denli az bilgi sahibi olmak ona hak ettiği değeri vermiyor. Bu nedenle çok daha yakından tanımak, nasıl kullanılacağını ve ne tür faydaları olduğunu iyi bilmek gerekiyor.

Zerdeçal bitkisi tahmin ettiğiniz gibi zencefille aynı aileden geliyor. Büyük ve görkemli yapraklara sahip çok yıllık bir bitki. Ancak çoğunlukla tek yıllık olarak yetiştiriliyor. Koyu yeşil renkte olan yapraklarının büyüklükleri 70 cm’ye kadar ulaşabiliyor. Bitki üzerinde 10-20 cm uzunluğunda çiçek sapları bulunuyor. Ve bunların ucunda altın sarısı veya sarı renkli üçlü taç yapraklar oluşuyor.

Zerdeçalı aynı zencefil gibi belirli bir kökene dayandırmak oldukça zor. Günümüzde Hindistan’da bir kültür haline getirilmiş olması nedeniyle anavatanının orası olduğu düşünülüyor. Ancak Güney Asya veya Endonezya kökenli olduğu da söylenenler arasında.

Bu değerli bitki yaklaşık 2500 yıllık bir geçmişe sahip. Hinduizm’in en eski kutsal yazılarında zerdeçal bitkisinden saflık ve temizlik belirtisi olarak bahsediliyor. Ve bugün bile Hindu gelin ve damatların evlilik yemini etmeden önce elleri ve yüzleri gelenekleri gereği zerdeçal hamuru ile kaplanıyor.

Zerdeçal iki farklı kullanım şekliyle hayatımızda yerini alıyor. Bu bitkiyi kök zerdeçal veya toz zerdeçal olarak tüketebilirsiniz. Zerdeçal faydaları ve kullanımı nasıldır? Peki, kök zerdeçal nasıl kullanılır? En güzel yemeklere nasıl tat verir? Kısaca göz atalım.

Zerdeçal Baharatı Faydaları

Bu faydalar saymakla bitmiyor. İnsan vücudunun neredeyse her bölgesine bir faydası dokunuyor. Mesela karaciğer için çok yararlı. Sarılık tedavisinde kullanılabiliyor. İyi bir idrar söktürücü. Mideyi kuvvetlendiriyor. Hazmı kolaylaştırıyor.

Soğuk algınlığı ve astıma iyi geliyor. İyi bir iltihap giderici. Vücutta biriken zehirli maddeleri atmaya yardımcı oluyor. Solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi ediyor. Verem gibi ciddi bir hastalıkla boğuşuyorsanız zerdeçalı mutlaka tüketmelisiniz.

Kolesterolü azaltıcı bir etkisi olduğu biliniyor. E ve C vitamininden daha güçlü bir koruyucu olduğu söyleniyor. Aynı zamanda safra kesesi ve safra yolları rahatsızlıklarında güçlü bir yardımcı. Kansere karşı koruma sağlıyor. Özellikle cilt, kolon ve göğüs kanserine karşı savaşıyor. Tümör hücrelerinin çoğalmasını engelliyor.

Zerdeçalın Yemeklerde Kullanımı

Köri baharatına o güzel sarı rengini zerdeçal veriyor. Köri ile kullanımının yanında tek olarak kullanıldığı birçok yemekte sofralarımızı lezzetlendiriyor. Toz haline getirilmiş zerdeçal tatlıdan çorbaya, pilavdan et yemeklerine birçok tarifte karşımıza çıkıyor. Kök zerdeçal ise en çok şifa kaynağı çaylarıyla hayatımızda. Zerdeçal çayı inanılmaz bir lezzet olarak karşımıza çıkıyor.

Köri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz