Tarçın Baharatı Faydaları
Tarçın Baharatı

Mis Kokulu Tarçın Hakkında Merak Edilenler

Sayısız faydaları olduğunu bildiğimiz tarçın baharatı nasıl elde edildiği konusunda bir bilginiz var mı? Bu konuda sizi kısaca aydınlatalım.

Tarçın bitkisi defnegiller familyasından. Anavatanı Güney Asya’da yer alan Sri Lanka ülkesi. Tarçın bitkisi tahmin ettiğiniz üzere kabuklu bir ağaç. Bu ağaç oldukça küçük ve yaprak dökmüyor. İki kat kabuğu var. Ve tarçın baharatı dış kabuğu alındıktan sonra içerde kalan kabuk kısmından elde ediliyor.

Şöyle ki; öncelikle tarçın ağaçlarının dış kabukları soyuluyor. Ardından iç kabukları özenle çıkarılıyor. İç kabuğun uygun parçaları sarılarak çubuk tarçın, küçük parçalar ise öğütülerek toz tarçın elde ediliyor. Evlerde baharat olarak tükettiğimiz bu mis kokulu bitki aynı zamanda kozmetik ve ilaç sanayinde de ürünlere koku ve aroma vermek amaçlı kullanılıyor.

Tarçın bitkisini yeterince tanıdıysak artık faydalarına geçebiliriz. Tarçının faydaları nelerdir, nasıl kullanılır? Çubuk tarçının faydaları nelerdir? Aslında tüm bu sorunların yanıtını birçoğumuz biliyoruz. Çünkü tarçın dünyanın en eski ve tanıdık baharatlarından birisi ve hepimiz onu çok iyi tanıyoruz. Ancak yine de bu bilgileri hatırlatmakta fayda var.

Mis Kokulu Tarçının Faydaları

Öncelikle tarçın doğal bir antioksidan. Hatta baharatlar arasında en yüksek antioksidan oranı tarçında bulunuyor. Bu sayede vücudu dış etkenlere karşı koruyor. Kansere neden olan hücrelerin büyümesini önleyerek özellikle kolon kanserine karşı savaş açıyor.

Bunun yanında çubuk tarçının faydaları bağırsak sorunları için mucizevî bir çözüm olduğu biliniyor. Midedeki şişkinlik ve hazımsızlığa iyi geliyor. Mide ve bağırsakta oluşan mantar ve bakterilere karşı direnç gösteriyor. En bilindik özelliği kan şekerini düzenlemesi. Düşen kan şekerinizi tarçın tüketerek dengede tutabilirsiniz.

Doğal bir afrodizyak olan tarçın cinsel isteği artırıyor. Sperm üretimini olumlu etkiliyor ve kısırlık tedavisine destek oluyor. Tarçın cilt için birebir. Vücuttaki kolajen üretimini artırdığı için cildi besliyor. Yüz bakımı ve sivilce tedavilerinizde mutlaka denemelisiniz.

Gelelim en çok merak edilen soruya. Tarçın zayıflatır mı? Kesinlikle evet. Tarçın çok iyi bir iştah tutucu. Verdiği tokluk hissi nedeniyle her diyet listesinde yer alıyor. Aynı zamanda tatlı krizleriyle baş etmenin en kolay ve güzel yolu tarçından geçiyor.

Tarçın Nerelerde Kullanılır?

Tarçın oldukça aromatik ve lezzetli bir baharat. Bu nedenle özellikle sütlü tatlıların ve içeceklerin vazgeçilmezi. Tarçın ile yapılan kekler hep çok seviliyor. Birde tarçın ve elma buluşması var ki, en lezzetli tartlar bu ikili olmadan tat vermiyor.

Zerdeçal

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz