Köri Baharatı Faydaları
Köri Baharatı

Körinin Büyüleyici Dünyası

Ne çok severiz köri baharatını öyle değil mi? Nasıl elde edildiği hakkında bir fikrimiz olmadan, ona o lezzeti veren şeylerin ne olduğunu bilmeden severek tüketiriz. Peki, hazır mısınız körinin büyülü dünyasını keşfetmeye? Köri baharatı aslında birçok baharatın karışımından elde edilen özel bir lezzet. Asya mutfağını ele aldıktan sonra Avrupa mutfaklarında da aranan lezzet olmayı başaran köri son yıllarda ülkemizde de oldukça seviliyor.

Aslında köri Hindistan’ın yerel lezzeti olarak biliniyor ancak anavatanı Güney Doğu Asya. Oralardan buralara gelen bu baharatın içerisinde tam olarak 8 farklı baharat bulunuyor. Evet, yanlış duymadınız. Köri baharatı kimyon, zencefil, zerdeçal, demirhindi, karanfil, kakule, kişniş ve kırmızıbiber baharatlarının karışımından elde ediliyor.

Bu baharatın mutfaklarda iki farklı kullanımı var. Bazı mutfaklar köriyi toz baharat olarak tüketirken bazıları sos olarak kullanıyor. Örneğin Batı mutfağında köri baharat olarak tercih ediliyor. Hint ve Asya mutfaklarında ise daha çok sos olarak kullanılıyor.

Birbirinden faydalı bu kadar baharatın birleşiminden elde edilen bir baharatın faydalarını düşünebiliyor musunuz? Veya yemeklere katacağı o eşsiz lezzeti? Dilerseniz çok kısa bir göz atalım.

Köri Baharatının Faydaları

Köri A, B, K, C ve E vitamini açısından oldukça zengin bir baharattır. Bunların yanında içerisinde magnezyum, fosfor, çinko, bakır ve kalsiyum gibi birçok mineral barındırıyor. Sindirim sistemini düzenliyor. Vücudu kansere karşı koruyor.

Kemik sağlığına fayda sağlıyor. Bağırsak enfeksiyonlarına karşı direnci artırıyor. Kan basıncını düzenleyerek kalp krizi riskini azaltıyor. Sinir hücrelerine iyi geliyor, böylelikle Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara karşı koruyucu özellik taşıyor.

Karaciğer rahatsızlıklarında tedavi edici olabiliyor. Göz sağlığına iyi geliyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kolesterolü düzenliyor. Hazımsızlık sorunlarında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Peki, köri zayıflatır mı diye merak ediyor musunuz? Evet, köri oldukça tok tutan bir baharat. Ve içerisinde olan birçok baharatın zayıflamaya etkisi biliniyor. Tüm bunlar bir araya geldiğinde körinin zayıflatıcı etkisi olduğu görülüyor.

Köri ile Yapılan En Lezzetli Yemek Tarifleri

Köri et yemeklerinden salatalara kadar birçok tarifin içine çok yakışıyor. Özellikle tavuk yemeklerinde tercih ediliyor. Mantar ve soğan gibi sebzelerle bütünleştiğinde çok özel lezzetler ortaya çıkıyor. Ülkemizde sıklıkla karşımıza çıkan en güzel köri lezzeti şüphesiz ki körili makarna tarifleridir. Gerek köri baharatı, gerekse köri sos ile aromalandırılan makarnalar her türlü et yemeğinin yanında servis ediliyor.

Yenibahar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz