Karabiber Efsanesi
Karabiber Efsanesi

Karabiber Efsanesi

Bugün sofralarımızın baş tacı, olmazsa olmaz baharatımız karabiberin aslında boyu bazen 10 metreye kadar ulaşan sarmaşıklarda, dört renkli bir meyve olarak yetiştiğini biliyor muydunuz? Daha da ötesi, yaklaşık 4000 yıllık bir geçmişi olduğunu, geçmiş dönemlerde altından daha değerli kabul edildiğini, fidye olarak altın yerine tonlarca karabiber istendiğini, Batılı kâşiflerin bu baharata ulaşmak için yollarını değiştirip yeni yerler keşfettiklerini duymuş muydunuz?

Tüm bu efsanelerin başoyuncusu karabiberin anavatanı Hindistan’ın güneyinde bulunan Malabar bölgesidir. Ilıman iklim bitkisidir ve nemli ve sıcak yerlerde daha kolay büyümektedir. 10 metrelik karabiber ağacı önce beyaz çiçekler verir. Daha sonra bu çiçekler 4 farklı renkte meyveye dönüşür. Bu meyveler kızarmaya başladığında toplanır, bir gece oda sıcaklığında bekletilir, ertesi gün kaynar suya batırılarak fermente olmaları sağlanır.

Ve böylece her renkteki karabiber meyvesi siyaha dönüşür. Sonrasını zaten sizlerde biliyorsunuz. Siyah meyveler kurutulur, öğütülür ve sofralarımıza gelir. Bu süreç bin yılları aşan öyle zorlu bir yolculuktur ki, insan neden karabiber bu kadar önemliymiş diye düşünmeden edemiyor. Neden mi? Bunun için faydalarına ve yemek tariflerinde nasıl kullanıldıklarına bakalım isterseniz.

Karabiberin Faydaları

Aslında saymakla bitmez. Öncelikle karabiberin kadınlara faydaları daha fazladır. Çünkü kadınlar arasında hep merak edilen bir soru vardır. Karabiber zayıflatır mı? Evet, karabiber vücutta biriken fazla yağlardan kurtulmanıza yardımcı olur. Terlemeyi artırır ve hızlı kilo vermenizi sağlar.

Bunların yanında diş ağrılarına iyi gelir. Sinüzit ve migren gibi ağrılı hastalıkları hafifletir. Bağırsak ve midede oluşan gaz sorununuza çare olur. Boşaltım sistemini rahatlatır. Ve en önemlisi kanserle mücadelede size destek olur. Vücuttaki kanserli hücrelerin sayısının azalmasını sağlar. Kadınlarda sıklıkla görülen meme kanserine karşı en kuvvetli direnç kaynaklarından biridir.

Yemek Tariflerinde Kullanımı

Yemek tariflerinde olmazsa olmazımız karabiber neredeyse her yemeğin içinde yer almaktadır. Yemeklere katmış olduğu hafif acılı bir tat vardır ve bu aranan bir lezzettir. Mevsimine göre günlük karabiber tüketimi değişmektedir.

Özellikle kış mevsiminde, sıcak çorbaların vazgeçilmezi olan bu eşsiz bahar çok daha sık ve fazla miktarlarda tüketilir. Bunların yanında salçalı yemeklere koyulan her bir zerre yemekle inanılmaz bir uyum içerisindedir. Özellikle pirinç pilavlarına hem renk, hem lezzet katar. Yaz mevsiminde sofraları süsleyen en leziz zeytinyağlı yemeklerin gözde malzemesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz