Biberiye Baharatı Faydaları
Biberiye Baharatı

Biberiyenin En Şifalı Halleri

Yemeklerinize o farklı aromayı veren biberiye baharatı bitkisinin aynı zamanda sabunlarda, losyonlarda ve kozmetik malzemelerde de kullanıldığını biliyor muydunuz?

Bu bitki boyu bir iki metreyi bulan, küçük, kalın, kokulu ve ensiz yaprakları olan, üzerinde mavi ve eflatun çiçekler açan bir ağaçtır. Biberiye ağacı ballıbabagiller familyasındadır ve Akdeniz Bölgesinde yetişir. Çok eski zamanlardan beri aşkın, sadakatin ve anmanın simgesi olan biberiye bugün hala birçok gelenekte hem evlilik, hem de cenaze törenlerinin bir parçasıdır.

Mesela bazı Avrupa ülkelerinde özellikle yaşlıların cenaze törenlerinde tabutun üzerine biberiye serpilir. Veya bu bitkinin dalları örülerek gelin çiçeği yapılır. Bunlar sadakat içerikli geleneklerdir. Bunların yanında biberiyenin sahip olduğu o güzel kokunun insanda zihin açıklığı yaptığına inanılır. Antik Yunan’da öğrenciler yakalarında rozet yerine biberiye takarmış, sürekli kokuyu alıp zihinleri açık kalsın diye. Şimdilerde ise Yunanistan’da öğrenciler sınavdan önceki gece evlerinde biberiye yakarlar.

Biberiye yetiştiriciliği zahmetsiz ve kolay bir iştir. Tek istediği şey Akdeniz iklimidir. Balkonunuzda bir saksı içerisine ekeceğiniz biberiye tohumu ile bu şifalı bitkinin yetiştiricisi olabilirsiniz.

Eğer bu anlatılanlardan sonra biberiyeyi daha çok merak edenlerdenseniz gelin onu biraz daha tanıyalım. Biberiye nasıl kullanılır, faydaları nelerdir kısaca göz atalım.

Biberiye Baharatı Faydaları

Biberiyenin kokusunun birçok derde derman olduğu kanıtlanmış. Tencerede kaynattığınız biberiyenin kokusunu solumak migren ağrılarını hafifletiyor. Veya şakaklara sürülen ve masaj yapılan biberiye yağı migrene her türlü iyi geliyor.

Biberiyenin tansiyon yükseltici bir etkisi var. Bu nedenle yüksek tansiyon hastalarının kullanımı önerilmiyor. Ancak düşük tansiyonlu hastalarda bazı tedavilerde ön planda olabiliyor. Adet sancılarını hafifletiyor. Bayılma, asabiye ve anksiyete durumlarına iyi geliyor.

Biberiye yağı kas ağrıları için birebir. Kısa masajlarla ağrılı bölgeye uygulanan biberiye yağı kas ağrısını almakla kalmıyor, dolaşımı da hızlandırıyor. Papatya biberiye çayının faydaları yadsınamayack kadar çoktur. Genellikle diyetlerde sıklıkla kullanılıyor. Zayıflamaya etkisi oldukça geniş.

Biberiyenin Kullanım Alanları

Biberiye karşımıza birçok farklı şekilde çıkıyor. Özellikle biberiye yağı ve biberiye çayı en sık kullanılan halleri. Kendiniz evde biberiye macunu hazırlayabilir ve bunu tüketebilirsiniz. Bazen krem ve kapsül olarak ta görebileceğiniz biberiyenin her hali oldukça faydalı şifalı.

Fesleğen

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz